Menu

Popmusik

Strona o muzyce popularnej

Popmusik poleca Dr. Misio

augustc

Dr. Misio - Pogo

Dr. Misio - Pogo (2014) Universal Music Polska

Polska muzyka rozrywkowa ma się nieźle, a dowodem na to jest między innymi druga płyta zespołu Dr. Misio. "Pogo" zrobi na polskich słuchaczach o wiele większe wrażenie od wynalazków zza granicy typu: "To Be Kind" Swans, "Benji" Sun Kill Moon czy nawet "Lost in the Dream" The War on Drugs.

Przede wszystkim "Pogo" to przebojowa płyta, nagrana w języku polskim, opisująca polską rzeczywistość. Materiał, który znajduje się na drugiej płycie formacji brzmi znajomo. Jest to po części zasługa odpowiadającego za produkcję "Pogo" Olafa Deriglasoffa, który współpracował w przeszłości z tuzami polskiej sceny alternatywnej: Kazikiem Staszewskim, Maciejem Maleńczukiem oraz Tymonem Tymańskim. Deriglasoff był również głównodowodzącym sławnego projektu Yugoton.

Teksty na płytę zostały napisane przez kultowych, polskich literatów: Krzysztofa Vargę oraz Marcina Świetlickiego. Wyjątkiem jest kawałek "Ona wie", który powstał w oparciu o tekst wiersza Cypriana Norwida. Numer "Ona wie" zapewne nie zostanie owiany taką legendą jak pieśń Czesława Niemena "Bema pamięci żałosny rapsod", w której został wykorzystany tekst innego wiersza Norwida, jednak warto zauważyć, że te dwa utwory są zupełnie różnymi formami wypowiedzi artystycznej.

Wszystkie piosenki z drugiej płyty zespołu Dr. Misio wpadają w ucho i są świetnie zagrane. Arkadiusz Jakubik jest przekonywujący w roli wokalisty. Nie odnosi się wrażenia, że zespół w którym śpiewa jest dla niego tylko zajęciem dodatkowym, poza występami w filmach. Duże wrażenie robi gra gitarzysty Pawła Derentowicza, który jak słychać nie urwał się z choinki, tylko jest wytrawnym instrumentalistą. "Pogo" w głównej mierze dotyczy tematów refleksyjnych, jednak po przesłuchaniu tego albumu czuje się satysfakcję, a nawet pewnego rodzaju wesołość.

W kontekście tych wszystkich faktów może dziwić mała popularność kawałków z płyty "Pogo" wśród rodzimych fanów rocka oraz niemalże ignorancja w stosunku do zespołu ze strony mediów.

© Popmusik
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci