Menu

Popmusik

Strona o muzyce popularnej

Björk - Vulnicura

augustc

BjorkVulnicura

Björk - Vulnicura (2015) One Little Indian

Björk bardzo przeżyła rozstanie ze swoim partnerem Matthew Barneyem, co odbiło się na nowej płycie islandzkiej gwiazdy muzyki alternatywnej złotej ery MTV.

Utworom z albumu "Vulnicura" bliżej do muzyki zawartej na stonowanych płytach "Homogenic" i "Vespertine" niż do najbardziej lubianych i znanych kawałków z krążków "Debut" i "Post". Wszystkie kompozycje zawarte na płycie "Vulnicura" zdominowane są przez brzmienie instrumentów smyczkowych oraz elektronicznych, przez co najnowsza muzyka islandzkiej artystki brzmi niezwykle dostojnie oraz przypomina utwory najwybitniejszych, współczesnych twórców muzyki elektronicznej.

Najnowsze, studyjne dzieło Björk jest płytą ciężką w odbiorze, wręcz odpychającą przy pierwszym przesłuchaniu. "Vulnicura" to także strasznie ponury i złowieszczy krążek, jednak warto poświęcić mu trochę uwagi, ponieważ rzadko zdarzają się we współczesnej popkulturze dzieła tak wyrafinowane.

Dopiero po kilkukrotnym przesłuchaniu większość słuchaczy odkryje jak znakomitymi kompozycjami są utwory: "Lionsong", "Black Lake" czy "Mouth Mantra".

"Vulnicura" to jedna z najciekawszych i najlepiej zrobionych płyt z muzyką alternatywną, wydanych w ciągu ostatnich, kilku miesięcy. Björk zasłużyła na oklaski za kompozycje oraz przepełniony dramatyzmem wokal, jednak nie wolno zapominać o młodych producentach zaproszonych przez Islandkę do współpracy. Brytyjczyk The Haxan Cloak oraz pochodzący z Wenezueli Arca, pracujący wcześniej z FKA Twigs, pomogli artystce w osiągnięciu nowoczesnego i niezwykle intrygującego brzmienia, zbliżonego do kawałków najmodniejszych twórców mrocznej muzyki elektronicznej.

© Popmusik
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci