Menu

Popmusik

Strona o muzyce popularnej

Sun Kill Moon - Benji

augustc

Sun_Kill_Moon__Benji

Sun Kill Moon - Benji (2014) Caldo Verde Records

Polscy słuchacze muszą się poważnie zastanowić, czy zapoznać się z twórczością Amerykanina Marka Kozelka, który stoi za projektem Sun Kill Moon. Najnowsze dzieło Sun Kill Moon "Benji" otrzymało najwyższe oceny w amerykańskiej prasie. Szósty studyjny album Kozelka, wydany pod szyldem Sun Kill Moon jest jednym z najbardziej docenionych osiągnięć legendy amerykańskiej alternatywy.Trzeba jednak odnotować, iż "Benji" jest dziełem skierowanym do wielbicieli amerykańskiej kultury, fanów muzyki folk oraz osób doskonale rozumiejących teksty w języku angielskim. Wszystkim pozostałym ciężko będzie przebrnąć przez "Benji", mimo że utwory zawarte na płycie nawiązują do twórczości największych artystów: Boba Dylana oraz Elliotta Smitha.

Najnowsze dzieło Marka Kozelka zawiera kilka kawałków, które z czystym sumieniem można zaliczyć do najwybitniejszych muzycznych osiągnięć 2014 roku. Wspomniane utwory to: "Richard Ramirez Died Today of Natural Causes", Pray for Newtown", Ben's My Friend" oraz "Dogs". Ten ostatni numer to najlepsza piosenka z płyty, opowiadająca o miłosnych uniesieniach i miłościach artysty. "Dogs" to nic innego jak amerykańska i bardziej ambitna wersja "Baśki" Wilków. Tytuł utworu nawiązuje do numeru "Dogs" grupy Pink Floyd. Płytę "Animals"  Pink Floyd, na której znajduje się "Dogs" młody Kozelek podarował swojej pierwszej miłości, niejakiej Patrycji. To podczas słuchania kawałka "Dogs" doszło do zbliżenia młodego Marka ze wspomnianą Patrycją, przez którą młody artysta tracił oddech.

"Benji" to refleksyjne i melancholijne dzieło, zdominowane przez gitary akustyczne. Jest to specyficzna płyta, skierowana do bardzo wąskiego grona odbiorców. W tekstach piosenek Kozelek nawiązuje do Pink Floyd, Led Zeppelin i Davida Bowie, jednak Sun Kill Moon daleko do tych twórców. "Benji" można za to wrzucić do tego samego wora co płyty Dylana, Cata Stevensa i Leonarda Cohena, czyli innych ważnych wykonawców dla ludzi wychowanych w latach 70.

© Popmusik
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci