Menu

Popmusik

Strona o muzyce popularnej

Enya - Dark Sky Island

augustc

Enya__Dark_Sky_Island

Enya - Dark Sky Island (2015) Warner Bros.

    01. The Humming... – 3:42
   02. So I Could Find My Way – 4:25
    03. Even in the Shadows – 4:13
    04. The Forge of the Angels – 5:12
   05. Echoes in Rain – 3:33
    06. I Could Never Say Goodbye – 3:28
   07. Dark Sky Island – 4:56
    08. Sancta Maria – 3:50
    09. Astra et Luna – 3:20
    10. The Loxian Gates – 3:33
    11. Diamonds on the Water – 3:33

Irlandzka syrena albo jak kto woli najpopularniejsza piosenkarka pochodząca z Zielonej Wyspy po ośmiu długich latach milczenia wydała kolejną płytę zatytułowaną "Dark Sky Island". Enya zdaje sobie sprawę, że zwycięskiego konia się nie zmienia, dlatego utwory znajdujące się na ósmym studyjnym dziele artystki znowu są wynikiem współpracy z małżeństwem Romą i Nickim Ryanem. W efekcie wokalistka po raz kolejny raczy słuchaczy muzyką, którą znają doskonale od połowy lat 80.

"Dark Sky Island" to typowy krążek wypełniony klimatyczną, romantyczną i elegancką muzyką, nawiązująca do free jazzu oraz ambientu. Tekstowo ten album opowiada między innymi o wietrze, gwiazdach i pięknie natury i tak jak wszystkie dzieła Irlandki kojarzy się z filozofią New Age. Trzeba przyznać, że płycie poświęconej wyspie Sark, należącej do archipelagu Wysp Normandzkich słucha się niezwykle przyjemnie, ale bez ekscytacji towarzyszącej największym dokonaniom artystki. "Dark Sky Island" jest niezłym krążkiem wypełnionym celtycką odmianą muzyki pop dla dorosłych z typową dla wydawnictw Enyi wokalną ścianą dźwięku.

Album zawiera parę wielkich momentów. Największym z nich jest bez dwóch otwierający krążek numer "The Humming..." określony przez dziennikarzy muzycznych mrocznym kuzynem najwybitniejszego utworu Enyi "Carribean Blue". Znakomite są również wybrane do promocji kawałki "Even In The Shadows" oraz wyjątkowo uduchowione "Echoes In Rain", dzięki któremu laicy mogą się dowiedzieć dlaczego papież Jan Paweł II był tak wielkim fanem irlandzkiej piosenkarki. Jednak nawet wyżej wymienione numery z tej płyty nie są w stanie rywalizować z największymi osiągnięciami artystki, które rozpalały słuchaczy do czerwoności. W związku z tym zapewne utworom z "Dark Sky Island" nie będą w przyszłości towarzyszyć takie historie jak numerom: "Boadicea", nielegalnie wykorzystanemu przez Lauryn Hill i kolegów w kawałku The Fugees "Ready or Not" czy "Only Time", który został wykorzystany przez CNN przy relacjonowaniu zamachów 11 września 2001 roku.

© Popmusik
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci