Menu

Popmusik

Strona o muzyce popularnej

Stormzy - Gang Signs & Prayer

augustc

Stormzy__Gang_Signs__Prayer

Stormzy - Gang Signs & Prayer (2017) #Merky, Warner

 01. First Things First – 3:27
   02. Cold – 2:36
   03. Bad Boys (ft. Ghetts & J Hus) – 4:06
   04. Blinded by Your Grace, Pt. 1 – 2:40
    05. Big for Your Boots – 3:58
    06. Velvet/Jenny Francis (Interlude) – 5:39
    07. Mr Skeng – 3:17
   08. Cigarettes & Cush (ft Kehlani & Lily Allen) – 5:49
   09. 21 Gun Salute (Interlude) (ft Wretch 32) – 2:26
    10. Blinded by Your Grace, Pt. 2 (ft MNEK) – 3:50
   11. Return of the Rucksack – 3:04
   12. 100 Bags – 3:37
    13. Don't Cry for Me (ft Raleigh Ritchie) – 3:34
   14. Crazy Titch (Interlude) – 2:40
   15. Shut Up – 2:46
    16. Lay Me Bare – 5:04

Ta płyta ukazała się ponad rok temu, jednak dopiero niedawno znalazła się na ustach wszystkich. Debiutancki album angielskiego rapera Stormzy'ego "Gang Signs & Prayer" był już tematem dyskusji fanów czarnej muzyki jeszcze przed premierą. Artysta otrzymał kilka wyróżnień w latach ubiegłych, a jego utwór "Shut Up" był chętnie słuchany na długo przed premierą debiutanckiego krążka. "Gang Signs & Prayer" spełnił oczekiwania brytyjskich mediów i szybko stał się bestsellerem. Jednak zdecydowanie największy rozgłos płyta zyskała parę dni temu, gdy Stormzy opuszczał galę rozdania nagród BRIT. Raper został niezwykle doceniony. Zgarnął nagrodę dla najlepszego artysty, a "Gang Signs & Prayer" został uznany za najlepszy brytyjski album minionego roku!

Było to pewnego rodzaju zaskoczenie, gdyż hip-hop nie jest specjalnie kojarzony z Wyspami Brytyjskimi. Od pokoleń brytyjscy muzycy rozbudzają wyobraźnię ludzi na całym świecie, jednak nie było wśród nich rapera. To się prawdopodobnie nie zmieni w przeciągu najbliższego roku, ale trzeba zauważyć, że hip-hop rodem z Wielkiej Brytanii ma się dobrze jak nigdy przedtem. Stormzy jest bowiem pierwszym raperem, który został nagrodzony Brit w najważniejszej kategorii, tj. za album roku.

Pierwsze co uderza przy zetknięciu się z tą płytą jest jej szokująca okładka przedstawiająca ubranych na czarno i zamaskowanych ludzi siedzących przy stole niczym Chrystus i apostołowie podczas Ostatniej Wieczerzy. Muzyka na "Gang Signs & Prayer" jednak już tak bardzo nie zaskakuje. Co prawda osoby, które wezmą tę płytę do ręki przez przypadek mogą być lekko skonfundowani, ale ludzie znający chociaż trochę angielski hip-hop już nie. Twórczość Michaela Ebenazera Kwadjo Omari Owuo Jr. (tak naprawdę nazywa się Stormzy) jest bowiem bardzo zbliżona do muzyki dość znanych twórców hip-hopowych Kano, Skepty, Tinie Tempaha i Wileya, wielkiego idoly Stormzy'ego.

Najciekawsze z tego albumu są hipnotyczne, przepełnione fajnym brzmieniami elektronicznymi kawałki "First Things First" i "Shut Up", dynamiczne numery "Big for Your Boots" i "Mr Skeng" oraz ballady "Cigarettes & Cush" i "Blinded by Your Grace, Pt. 2". Warto jednak podkreślić, że dwa ostatnie numery to nie jest tak do końca grime (brytyjski odpowiednik hip-hopu), tylko rasowe pieśni R&B przypominające dokonania amerykańskich twórców tego gatunku. Resztę piosenek można spokojnie pominąć.

"Gang Signs & Prayer" to na pewno płyta dość dobra, której się przyjemnie słucha, ale ciężko się nią zachwycić. Dla mieszkańców Croydon (dzielnica Londynu z której pochodzi Stormzy, ale również Adele) oraz fanów angielskiego rapu jest to pozycja obowiązkowa. Dla wszystkich innych muzyczna ciekawostka, której powinno się posłuchać, gdyż zdobyła serca większości brytyjskich krytyków w ostatnich miesiącach.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Aleksandra] *.ds16.agh.edu.pl

    Nie znam tego zespołu i tej płyty...

  • Gość: [Matka Mężatka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To trochę nie mój styl.

© Popmusik
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci